ConnReg AT-HU: Tanulmányút - a "természetvédelem, fenntarthatóság és turizmus" jegyében
2018. június 6-8 között tanulmányutat szerveztünk az osztrák - cseh - német határtérségbe "természetvédelem, fenntarthatóság és turizmus" témakörök mentén, az INTERREG V-A Ausztria-Magyarország Együttműködési Programban megvalósuló ConnReg AT-HU projekt keretében.
A kép Freyungban – az Europahaus elõtt készült
A tanulmányúton közel 30 osztrák-magyar érdeklõdõ vett részt. A buszos utazás 2018. június 6-án indult Sopronból. Az elsõ állomás Melk volt, ahol a közös ebéd elfogyasztása után Andreas Weiß, az osztrák-cseh Irányító Hatóság vezetõje az INTERREG AT-CZ 2014-2020 program fõ célkitûzéseit, projektjeit, tapasztalatait, az eddig elért eredményeit mutatta be. Michael Schimek, a Wachau kulturális világörökség menedzsere prezentálta a környezetvédelmi, világörökségi és LEADER-projekteket, majd vezetésével városnézõ sétára indultunk az UNESCO által világörökség részévé nyilvánított Melk an der Donauban.
A tanulmányút második napján Alsó-Ausztria Mostviertel térségébe utaztunk, ahol Lunz am See-ben Karin Schildberger, mobilitási menedzser (NÖ.Regional.GmbH) megmutatta az e-töltõállomást, a Nextbike állomásokat. Ezt követõen Lunz település központjában megtekintettük egy 11.000€-ból megvalósított buszvárót, valamint a 107 kilométeres Ybbstalradweg kerékpárút rövid szakaszát, mely az Ybbs/Dunától Lunz am See-ig halad.
Közel 3 órás buszos út után megérkeztünk Èeské Budìjovicebe (CZ) a Dél-Csehországi Gazdasági Kamarába, ahol Martin Bartuška és a Kamara munkatársainak szívélyes fogadtatása után, bemutatták a cseh-osztrák és a cseh-német határon átnyúló projektjeiket a természetvédelem, turizmus és fenntarthatóság területén. Ludìk Keist, a Dél-Csehországi Gazdasági Kamara igazgatója röviden bemutatta az intézmény mûködését, projektjeit, határon átnyúló tevékenységeit. Ezt követõen a környezetvédelmi, mezõgazdasági és erdészeti osztály munkatársai ismertették azon projektjeiket (Klimagrün, ConNat AT-CZ), melyek irányelve a környezetvédelem és erõforrás-hatékonyság. Sarah Höfler a folyami gyöngykagyló védelmére irányuló, Vladimíra Michálková pedig az erdõk (Cseh-és Bajorország) fenntartható természeti és kulturális örökségére vonatkozó projekteket mutatta be. Az elõadásokat követõen Csehország egyik leglátogatottabb turisztikai célpontjába, Èeské Krumlovba utaztunk.
A harmadik, egyben utolsó napon elindultunk a németországi Freyungba, ahol az Europahaus-ban Kaspar Sammer ügyvezetõ és Verena Pfeffer EU-pályázati tanácsadó fogadott minket. Sammer Úr az EUREGIO-t (AT-CZ-DE), és az abban megvalósult projekteket, Pfeffer Asszony pedig a Duna-Moldva Európa régió (INTERREG B) fejlesztéseit mutatta be.
Ezek után Frauenauba, az üvegmúzeumba utaztunk, ahol Sven Bauer, a múzeum kurátora mesélte el röviden az intézmény történetét, melynek megtekintése után indult is a busz a tanulmányút utolsó úti céljához Bayerisch Eisensteinbe. A határmenti vasútállomáson Hartwig Löffman, a Bayerischer Wald e.V. Naturpark vezetõje várt ránk és vezetett körbe minket. A közös ebéd elfogyasztása után pedig hazaindultunk, Magyarországra.
A Nyugat-Pannon Nonprofit Kft. szervezésében zajlott tanulmányút jó hangulatban telt, résztvevõi hasznos ismeretekkel gazdagodtak, mivel az elõadók szakmailag és tartalmilag is informatívak voltak, érdekes és szemléletes példákat mutattak be.